Wiele przetargów zostanie zerwanych
Debata „RZ" | Sejm uchwalił przepisy ułatwiające wypowiadanie umów zawartych w trybie zamówień publicznych. Urzędnicy mają teraz bardzo mało czasu na negocjacje z wykonawcami.
Mateusz Rzemek
Powodem zamieszania jest nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która wejdzie w życie 1 stycznia 2016 r. Przewiduje ona dodatkowe oskładkowanie kilku umów-zleceń zawartych z jedną osobą, tak by była ona ubezpieczona od co najmniej minimalnego wynagrodzenia.
Nieprzewidywalne podwyżki kosztów
– Dzięki temu tacy zleceniobiorcy będą mieli prawo do zasiłku dla bezrobotnych w razie utraty pracy i prawo do minimalnej emerytury w przyszłości – mówi Katarzyna Izabela Mrzygłocka, posłanka PO, z sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.
Te zmiany będą miały ogromny wpływ na koszty wykonywania zamówień publicznych, w których stawki zostały ustalone w wieloletnich umowach bez uwzględnienia dodatkowych kosztów wynikających ze zmiany przepisów ubezpieczeniowych.
– W myśl uchwalonych właśnie przez Sejm przepisów wykonawcy będą mieli prawo w ciągu najbliższych miesięcy podjąć negocjacje z zamawiającym w sprawie waloryzacji wynagrodzenia za pozostałą część kontraktu, tak by uwzględniało ono wzrost kosztów wykonania zamówienia po zmianie przepisów – zauważa Maria Małgorzata Janyska, poseł PO, z sejmowej Komisji Gospodarki. – Jeśli te negocjacje się nie powiodą, przedsiębiorcy będą ciągle mieli czas na wypowiedzenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta