Sanacja uniwersytetu
Środowisko akademickie rozbudowało system solidarności korporacyjnej – piszą historycy z UW, inicjatorzy ruchu Obywatele Nauki.
Łukasz Niesiołowski-Spanò, Aneta Pieniądz
Nauka w Polsce potrzebuje sanacji. Słychać to coraz wyraźniej ze strony licznych spontanicznie powstających w środowiskach akademickich organizacji i nieformalnych gremiów. Rozmaicie rozkładają się tam akcenty, priorytety i sposoby działania, ale wszystkie te inicjatywy świadczą o oddolnej potrzebie głębokich zmian. Właśnie sanacji, bo samo dosypanie pieniędzy nie wystarczy. Oczywiście odpowiednio i właściwie dystrybuowane środki finansowe są warunkiem koniecznym, jednak na pewno niewystarczającym. Środowisko akademickie chce zmiany, jest gotowe ją współtworzyć i wprowadzać.
Grupa pracowników nauki z pokolenia, które karierę naukową rozpoczęło po 1989 roku, reprezentujących różne dziedziny i różne ośrodki akademickie, w 2012 r. stworzyła ruch Obywatele Nauki. Zainspirowani przez Obywateli Kultury chcemy doprowadzić do podpisania umowy społecznej określającej zakres zmian i kierunek rozwoju nauki w Polsce. Ostatnie dwa lata poświęciliśmy na rzetelne opracowanie dokumentu, który stanowiłby fundament tej umowy. Liczne debaty i seminaria z udziałem kilku tysięcy naukowców zaowocowały powstaniem Paktu dla Nauki.
Ruch Obywatele Nauki nie jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta