Policjantowi nie przedawni się zaległy urlop
Mundurowi | Chociaż przepisy urlopowe funkcjonariuszy stopniowo coraz bardziej upodabniają się do pracowniczych, odrębności w tym zakresie między tymi dwiema grupami nadal jest wiele. I czasami trudno znaleźć dla nich uzasadnienie.
Policjantowi przysługuje prawo do corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni roboczych. Prawo do pierwszego urlopu zyskuje on z upływem sześciu miesięcy służby, z tym że wówczas może skorzystać tylko z połowy urlopu. Prawo do urlopu w pełnym wymiarze policjant nabywa po roku służby. Tak wynika z art. 82 ustawy o policji (dalej uop). Szczegółowe zasady przyznawania policjantom urlopów oraz tryb postępowania w tych sprawach określa rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych z 19 września 2014 r. w sprawie urlopów policjantów (dalej: rozporządzenie urlopowe).
Jak widać, w przeciwieństwie do pracowników zatrudnianych na podstawie kodeksu pracy wszystkim funkcjonariuszom przysługuje jeden wymiar urlopu wypoczynkowego, bez względu na posiadany przez nich staż służby. Długoletnia służba premiowana jest inaczej - dodatkowym urlopem, który wynosić może 5–13 dni roboczych. To niejedyna różnica między uprawnieniami urlopowymi policjantów i pracowników.
Po sześciu miesiącach
Przepisy urlopowe dotyczące policjantów, tak jak kodeks pracy, ustanawiają odrębne zasady nabywania prawa do pierwszego urlopu. Po sześciu miesiącach służby policjanci mogą wziąć, niejako zaliczkowo, połowę urlopu, czyli 13 dni. Z pozostałej jego części (albo z urlopu w pełnym wymiarze, jeśli nie brali wcześniej urlopu częściowego) mogą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta