Nowy k.p.k. – pierwszy problem
"Wielka nowelizacja" kodeksu postępowania karnego weszła w życie 1 lipca. Dwa dni później doszły mnie informacje, że pojawił się pierwszy problem. Otóż sądy chcą zwrócić do prokuratury akty oskarżenia nadane przez prokuratury 30 czerwca w urzędach pocztowych, jeśli te dostarczyły je 1 lipca.
Od 1 lipca akty oskarżenia mają mieć bowiem inną formę, a sprawy być rozpoznawane w innej formule. Bardzo mnie to zdziwiło, bo od lat prokuratury 30 czerwca oraz 31 grudnia wysyłały do sądów akty oskarżenia za pośrednictwem urzędów pocztowych i wszystko było w porządku, a nikt nie mówił, że ma się coś zmienić.
Środowisko sędziów powoływało się na treść art. 36 ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw z 27 września 2013 r. (DzU z 2013 r., poz. 1247): ,,W sprawach, w których przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy wniesiono do sądu akt oskarżenia (...)", interpretując, że wniesienie aktu oskarżenia oznacza tylko jego ,,fizyczne" wniesienie do budynku sądu przed 1 lipca, a już nie wniesienie za pomocą przesłania. Jeżeli zatem akt oskarżenia był nadany 30 czerwca, a doręczony do sądu 1...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta