Wzajemne sprawdzanie nie potrwa dłużej niż trzy miesiące
Pracownik, któremu wadliwie wypowiedziano umowę na okres próbny, gdy odwoła się do sądu pracy, nie może żądać przywrócenia na stanowisko w firmie.
Umowę mającą na celu sprawdzenie stron stosunku pracy można zawrzeć maksymalnie na trzy miesiące. Pracodawca i pracownik mogą ją jednak wcześniej rozwiązać na kilka sposobów.
Umowa na okres próbny powinna trwać zasadniczo przez czas, na jaki została zawarta. Jednak dopuszczalne jest także wcześniejsze jej rozwiązanie przez strony za wypowiedzeniem – zarówno przez firmę, jak i przez pracownika.
Możliwość takiego rozwiązania przewiduje art. 30 § 2 k.p. W myśl niego umowa o pracę na okres próbny rozwiązuje się z upływem tego okresu, a przed jego upływem może być rozwiązana za wypowiedzeniem.
Za wypowiedzeniem
Okresy wypowiedzenia umowy na okres próbny wynoszą według art. 34 k.p.:
- trzy dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza dwóch tygodni,
- tydzień, jeżeli próba jest dłuższa niż dwa tygodnie,
- dwa tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi trzy miesiące.
Zatem art. 34 k.p. wprowadza zasadę, że im dłuższy jest okres, na jaki przyjęto umowę na okres próbny, tym też dłuższy powinien być okres jej wymówienia. Pracodawca nie może jednostronnie zmienić długości tych okresów. Natomiast nie ma przeszkód,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta