Wolne od pracy na uroczystość tylko na bieżąco
Kilkanaście dni po weselu pracownik nie dostanie urlopu okolicznościowego na własny ślub, gdy w tym czasie był na zwolnieniu lekarskim lub urlopie. Nie ma bowiem czasowego związku ze zdarzeniem powodującym jego nieobecność w pracy.
Dwa tygodnie przed własnym ślubem złamałem rękę. Przez cztery tygodnie byłem na zwolnieniu lekarskim. Niedawno wróciłem do pracy. Pracodawca powiedział, że nie przysługuje mi urlop okolicznościowy, ponieważ byłem wtedy na zwolnieniu. Czy rzeczywiście to wolne już przepadło? – pyta czytelnik.
W tych okolicznościach stanowisko pracodawcy jest prawidłowe. Aby jednak to należycie uzasadnić, warto przeanalizować odpowiednie przepisy, w tym właściwego rozporządzenia.
Punktem wyjścia tych rozważań jest art. 2982 kodeksu pracy, zgodnie z którym to minister pracy określa w rozporządzeniu sposób usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz zakres przysługujących pracownikom zwolnień od pracy, a także przypadki, w których za czas nieobecności lub zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Na mocy tej delegacji ustawowej minister pracy i polityki socjalnej wydał w 1996 r. rozporządzenie w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (dalej: rozporządzenie).
Dwa dni na ślub
Wskazuje ono dwie grupy stanów faktycznych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta