Działalność konkurencyjna to najcięższe przewinienie pracownika
Zwolnienie dyscyplinarne pracownika, który podjął działalność konkurencyjną, jest możliwe, nawet jeśli pracodawca nie zawarł z nim umowy o zakazie konkurencji. Nielojalną osobę można skutecznie zwolnić dyscyplinarnie, gdy przez działanie konkurencyjne doszło do kwalifikowanego naruszenia żywotnych lub istotnych interesów pracodawcy.
Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 22 kwietnia 2015 r. (II PK 158/14).
Stan faktyczny
Pracownik złożył wypowiedzenie umowy z zachowaniem trzymiesięcznego terminu wypowiedzenia. W okresie wypowiedzenia pracodawca dowiedział się, że spółka, którą założył ten pracownik, podjęła działalność konkurencyjną względem niego – podwładny sprzedał konkurencyjne produkty trzem nabywcom. Opakowania jego produktów, logo, wizytówki i strona internetowa tylko nieznacznie różniły się od tych należących do pracodawcy. Stron nie łączyła umowa o zakazie konkurencji. Mimo to pracodawca rozwiązał z podwładnym umowę o pracę bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych – tj. lojalności, dbania o mienie pracodawcy, zachowania tajemnicy. Zwolniony odwołał się do sądu, żądając odszkodowania.
Rozstrzygnięcie
Sądy I i II...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta