Niekarany, ale wezwany do uzupełnienia
Zmieniający się katalog przesłanek wykluczenia wykonawców, zawarty w art. 24 ust. 1 prawa zamówień publicznych, przysparza problemów zamawiającym, którzy weryfikując spełnianie przez wykonawców warunków udziału w postępowaniu, często wykazują zbytnią nadgorliwość.
Matylda Kraszewska, radca prawny w Kancelarii Czublun Trębicki
Po nowelizacji PZP z 5 listopada 2009 r., wprowadzającej do przesłanek wykluczenia m.in. przestępstwo przeciwko środowisku, Urząd Zamówień Publicznych (UZP lub Urząd) rygorystycznie traktował treść zaświadczenia o niekaralności, wymagając, aby dokładnie odzwierciedlało zakres ustawy. Wyrazem takiej polityki oceny ofert była wydana przez UZP opinia prawna pod tytułem „Wykluczenie z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego wykonawców na podstawie art. 24 ust. 1 pkt 4-8 ustawy PZP z tytułu prawomocnego skazania za przestępstwo przeciwko środowisku". Pojawiła się na stronie internetowej urzędu jako swoista instrukcja postępowania z zaświadczeniami z Krajowego Rejestru Karnego (KRK).
Aktualność zaświadczenia
Z uwagi na półroczną aktualność informacji z KRK pojawiły się wątpliwości, czy zaświadczenie wydane przed wejściem w życie nowego katalogu przestępstw z art. 24 ust. 1 ustawy PZP zachowuje swoją aktualność w zmienionym stanie prawnym. Urząd bardzo jednoznacznie stwierdził, że „jeżeli zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego nie potwierdza niekaralności za przestępstwa przeciwko środowisku, zamawiający ma obowiązek wezwać wykonawcę na podstawie art. 26 ust. 3 ustawy PZP do uzupełnienia braków w przedmiotowym zakresie". W braku uzupełnienia o wystawiony w odpowiedniej dacie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta