Testament Religi
Placówki prywatne są zainteresowane kontraktowaniem wybranych, intratnych finansowo świadczeń, bez zapewnienia kompleksowości opieki. Jest to zjawisko „spijania śmietanki" – pisze były minister zdrowia.
Ustąpienie Bartosza Arłukowicza z funkcji ministra zdrowia środowisko medyczne i polscy pacjenci przyjęli z ulgą. Nowy szef resortu Marian Zembala – wybitny lekarz i naukowiec – będzie musiał się zmierzyć z wieloma bieżącymi problemami ochrony zdrowia, takimi jak protesty pielęgniarek, wielomiesięczne kolejki do lekarzy specjalistów czy okresowy brak leków.
Z pierwszych wywiadów nowego ministra wynika, że próbuje kontynuować testament profesora Zbigniewa Religi, zapowiadając opodatkowanie ubezpieczeń OC kierowców i przekazanie środków na funkcjonowanie pomocy doraźnej. Jest to dosypanie środków finansowych do niedofinansowanego systemu ochrony zdrowia. Propozycja ministra Zembali była tylko niewielką częścią reform, jakie zaplanował Religa, a których niestety nie zdążył wprowadzić z powodu skrócenia kadencji Sejmu i przedwczesnej śmierci.
Rynek usług zdrowotnych
W ekonomii ochrony zdrowia wyższa podaż skutkuje zwiększeniem popytu i związanych z tym wydatków zdrowotnych, zgodnie z zasadą: podaż indukuje popyt (SID-supply-induced demand). Obowiązująca w ekonomii zdrowia tzw. zasada Roemera mówi o tym, że „każde oddane do użytku łóżko jest łóżkiem wykorzystanym", co oznacza, że każda ilość łóżek szpitalnych zawsze jest w 100 proc. wykorzystana, niezależnie od tego, czy na danym terenie wysycenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta