Ważna treść ustaleń zawartych w umowie
Największym powodzeniem cieszą się umowy na czas określony i kontrakty cywilnoprawne. Ich nadużywanie często kontroluje Państwowa Inspekcja Pracy. Terminowe zatrudnianie znacząco ukróci nowelizacja kodeksu pracy. Choć wchodzi w życie za pół roku, już teraz należy brać ją pod uwagę, zawierając nowe angaże.
Umowa o pracę powinna zawierać ściśle określone elementy. Ich brak może spowodować nieważność kontraktu.
Kodeks pracy wyróżnia obecnie pięć rodzajów umów o pracę:
- na czas nieokreślony,
- na czas określony,
- na czas wykonania określonej pracy,
- na okres próbny,
- na zastępstwo.
Pracodawca, który chce powierzyć pracę jedynie na pewien czas, może wybrać umowę o pracę na czas określony i poprzedzić ją angażem na okres próbny trwającym nawet do trzech miesięcy. Jeżeli planuje powierzyć okazjonalną pracę ściśle określoną co do ilości – np. opróżnienie magazynu, odnowienie sklepu – powinien rozważyć zawarcie umowy na czas wykonania określonej pracy. Natomiast, szukając wysoko wykwalifikowanej kadry, która ma stanowić o przyszłości firmy, warto postawić na umowy bezterminowe. Dają ona zarówno pracodawcy, jak i zatrudnionym poczucie pewności co do długotrwałej współpracy. Szefowi ułatwia to zbudowanie zespołu ludzi o pożądanych kwalifikacjach i umiejętnościach. Pozwala „zainwestować" w pracowników i czerpać ze zdobytych przez nich umiejętności.
Zawierając jedną z tych umów, obowiązkowo trzeba określić w umowie strony, rodzaj umowy oraz takie warunki, jak:
- rodzaj pracy,
- miejsce jej wykonywania,
- termin rozpoczęcia (lub datę zawarcia umowy),...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta