Nadchodzące zmiany ważne już teraz
Rozmowa | Piotr Wojciechowski, adwokat, of counsel Raczkowski Paruch sp.k.
W lutym 2016 r. wejdą w życie zmiany wprowadzone do kodeksu pracy jego nowelizującą ustawą z 25 czerwca 2015 r. Mogą one ograniczać wybór podstawy dalszej współpracy z aktualnie zatrudnionymi pracownikami.
Rz: Czy nowe zasady zatrudniania na podstawie terminowych umów o pracę ograniczą liczbę tak zawieranych umów o pracę?
Piotr Wojciechowski: Na pewno jednym z podstawowych celów zmiany przepisów prawa pracy w tym zakresie była właśnie potrzeba ograniczenia liczby zawieranych w naszym kraju terminowych umów o pracę. Co do zasady nowy mechanizm limitujący zatrudnienie terminowe jest prosty i sprowadza się po zmianie do znanego już prawu pracy ograniczeniu liczby umów zawieranych na czas określony – do trzech, oraz maksymalnej długości zatrudnienia czasowego – do 33 miesięcy łącznie. Zatrudnienie przez okres dłuższy niż wyżej przewidziane mechanizmy limitujące spowoduje z mocy prawa przekształcenie umowy terminowej w bezterminową. Nowy mechanizm z jednej strony jest dużo czytelniejszy, a z drugiej – dzięki wprowadzeniu maksymalnych ograniczeń czasowych – skuteczniej limitujący długość zatrudnienia terminowego.
Czy jednak będą od tej zasady jakieś wyjątki?
Podobnie jak przy wielu innych zasadach stosowanych w prawie również i tu przewiduje się wyłączenia. Wydaje się zresztą, że w tym przypadku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta