Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kontrakt cywilny nie zawsze zastąpi etat

20 sierpnia 2015 | Pomocnik. Prawo pracy

O wyborze formy zatrudnienia decydują nie tylko koszty związane z realizacją konkretnej umowy. Ważna jest też podległość w realizacji obowiązków i samodzielność zatrudnionego.

Umowy-zlecenia i o dzieło, a także inne umowy o świadczenie usług, stosowane od dawna w obrocie gospodarczym stały się ostatnio bardzo popularne wśród przedsiębiorców, którzy szukają oszczędności w kosztach pracy.

Wśród całkowitych wydatków, jakie szef ponosi, zatrudniając pracownika na podstawie umowy o pracę, jedynie około 60 proc. stanowi wynagrodzenie netto. Pozostała część to tzw. pozapłacowe koszty pracy, czyli podatki, składki odprowadzane na ubezpieczenia społeczne i do budżetu państwa.

Jakie koszty

Wysokość kosztów zatrudnienia zależy w głównej mierze od rodzaju łączącej strony umowy. Inny jest bowiem koszt zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, inny przy zatrudnianiu na mocy umowy-zlecenia czy umowy o dzieło.

Koszt zatrudnienia zleceniobiorcy zależy od tego np., czy jest studentem. Niekiedy znaczenie ma też jego wiek albo to, czy osiąga przychody z jeszcze innego źródła.

Z punktu widzenia przedsiębiorcy najtańszym rozwiązaniem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10222

Wydanie: 10222

Spis treści
Zamów abonament