Szlachecki dwór stanął w skansenie
Po rekonstrukcji Rynku Galicyjskiego liczba turystów w Muzeum Budownictwa Ludowego znacznie wzrosła.
W mroku atelier dawnego zakładu fotograficznego przy Rynku Galicyjskim w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku ze starych fotografii patrzą na zwiedzających mieszkańcy Podkarpacia: ziemianie, oficerowie i żołnierze, urzędnicy, kupcy, majstrowie cechowi, strażacy, zamożni wiejscy gospodarze, Polacy, Rusini, Żydzi. Wydaje się, że czas się zatrzymał. Nie tylko tu, w niewielkiej pracowni prowincjonalnego fotografa – z malowanym ekranem wyobrażającym romantyczny krajobraz, krzesłami dla klientów w stylu rokoko i wielką czarną kamerą na szklane płyty światłoczułe – lecz na całej przestrzeni rynku i w położonych przy nim domach, sklepach i warsztatach.
Nowy, choć stary
Obok fotografa, w warsztacie szewskim, oglądać można stuletnią maszynę do wyrobu cholewek, narzędzia, szewski zydel z wklęsłym siedzeniem, kopyta i gotowe już buty. W sklepie kolonialnym uwagę przyciągają skrzynki po zamorskich towarach z nazwami egzotycznych portów oraz opakowania i afisze reklamowe produktów słynnych niegdyś nie tylko w Galicji marek. Na poczcie obejrzymy dawne stemple i znaczki pocztowe oraz przedwojenne mundury pocztowców, w aptece – starodawne czułe wagi, moździerze,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta