Półmetek mobilnej rewolucji
Telekomunikacja | Połowa Polaków ma telefon nowej generacji łączący się z internetem. Wymiana starszych urządzeń potrwa jeszcze przynajmniej pięć lat.
urszula Zielińska
80 proc. w Orange Polska, 85 proc. w T-Mobile Polska, 97–98 proc. w Play – taką część telefonów, które kupujemy u operatorów, stanowią smartfony, czyli telefony z dotykowym ekranem, łączące się bezprzewodowo z internetem. Według danych udostępnionych „Rzeczpospolitej" przez operatorów oraz badań TNS smartfony w połowie roku miało – według różnych szacunków – od 50 do nawet 60 proc. Polaków.
Statystyczne pięć lat
To oznacza, że rewolucja, którą funduje nam postęp technologiczny i uwzględniające go strategie operatorów telekomunikacyjnych, jest na półmetku. Ile czasu minie, zanim wszyscy posiadacze telefonów komórkowych będą korzystać ze smartfonów i łączyć się dzięki nim – świadomie lub nie – z internetem?
Zdania rozmówców „Rzeczpospolitej" są podzielone. Część ocenia, że dopiero za pięć lat każdy statystyczny Polak będzie korzystać ze smartfona. Inaczej mówiąc, w 2020 r. liczba aktywnych urządzeń tego rodzaju może sięgnąć 38 mln. To jednak nie oznacza, że każdy z nas będzie posiadaczem takiego urządzenia. Niektórzy będą mieli więcej niż jedno, a część zachowa aparaty starszego typu.
Niektórzy nasi rozmówcy są zdania, że smartfony szybko zawojują prawie cały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta