Ochrona przed ryzykiem w handlu
przedsiębiorczość | Akredytywa dokumentowa zabezpiecza interesy zarówno eksportera, jak i importera.
kinga Żelazek
Przedsiębiorstwa, które zajmują się handlem zagranicznym, mogą skorzystać z akredytywy, która proporcjonalnie chroni interesy obu stron transakcji – eksportera od ryzyka płatności, a importera od ryzyka związanego z jakością towaru i terminowością dostaw.
– To uwarunkowana forma rozliczenia transakcji handlowej, w której bank importera zobowiązuje się wobec eksportera do zapłaty określonej kwoty w zamian za dokumenty zaprezentowane przez niego po wysyłce towaru. Bank dokonuje wypłaty z akredytywy tylko wówczas, gdy te dokumenty są ściśle zgodne z warunkami zapisanymi w akredytywie – mówi Sebastian Kobyliński, ekspert w departamencie faktoringu i finansowania handlu Banku Millennium.
Eksporter dzięki akredytywie uzyskuje pewność otrzymania zapłaty za wysłane produkty, eliminując jednocześnie ryzyko odstąpienia importera od transakcji bądź odmowy przyjęcia towaru. Z kolei importer nie ponosi ryzyka zapłaty za towar niespełniający wymagań jakościowych czy za niedostarczenie towaru przez sprzedającego w uzgodnionym terminie i miejscu. Dodatkowo importer potwierdza swoją zdolność kredytową i finansową wobec kontrahenta.
Beneficjenci akredytywy
– Głównymi odbiorcami akredytywy dokumentowej są duże przedsiębiorstwa zajmujące się handlem hurtowym w obrocie międzynarodowym. Korzystają z niej m.in. klienci z branży przemysłowej,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta