Dziedziczenie mieszkań
Przeoczenie ustawodawcy trzeba naprawić
Dziedziczenie mieszkań
Romuald Gilewicz
Dziedziczeniem jest przejście ogółu praw i obowiązków majątkowych zmarłego na jedną lub więcej osób. Do spadku nie należą natomiast prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby, niezależnie od tego, czy są jego spadkobiercami. Najbardziej przejrzyste są zasady dziedziczenia związane z prawem własności, a więc dotyczące rzeczy, czego już nie można powiedzieć o dziedziczeniu praw. Ostatnio skomplikował się także system dziedziczenia mieszkań.
Mieszkania własnościowe. Stanowią odrębny przedmiot własności, niezależnie od prawa własności nieruchomości. Są traktowane jako nieruchomości mieszkaniowe. Ich status prawny regulują przepisy ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. nr 85, poz. 338) . Właściciel mieszkania jest w odpowiedniej proporcji do metrażu lokalu współwłaścicielem części budynku służących do wspólnego korzystania przez ogół mieszkańców oraz działki gruntu, na którym budynek został wzniesiony. Prawo własności do takiego lokalu powstaje z chwilą założenia odrębnej księgi wieczystej i wpisu do księgi osoby właściciela. Dlatego lokale tego typu są potocznie nazywane hipotecznymi.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta