Kasacyja w rękach fachowców
Prosto ze Strasburga
Kasacyja w rękach fachowców
Marek Antoni Nowicki
W postępowaniu kasacyjnym mogą istnieć surowsze wymogi formalne niż przed zwykłymi sądami.
W maju 1983 r. spółka Levages Prestation Services zawarła pięć umów z firmą pośrednictwa przy pracach sezonowych. We wrześniu 1984 r. Sąd Handlowy w Paryżu nakazał zapłatę tej firmie prawie 30 tys. franków, jako należność z czterech faktur. Na skutek odwołania skarżących Sąd Apelacyjny w Paryżu 1 października 1986 r. postanowił odroczyć wydanie orzeczenia do czasu zakończenia sprawy karnej dotyczącej fałszerstwa dokumentów. W grudniu 1987 r. sędzia śledczy umorzył sprawę. 28 września 1989 r. ten sam sąd apelacyjny utrzymał w mocy wyrok sądu handlowego. Trybunał Kasacyjny nie dopuścił do rozpoznania skargi kasacyjnej, powołując się na art. 979 nowego kodeksu postępowania cywilnego. Uzasadniał, iż skarżący, odwołując się od wyroku z 28 września 1989 r. , nie dołączył kopii wcześniejszego orzeczenia sądu apelacyjnego z 1 października 1986 r. , na który sąd w zaskarżonym wyroku wyraźnie się powoływał.
W skardze do Europejskiej Komisji Praw Człowieka skarżący zarzucili naruszenie prawa do rzetelnej rozprawy (art. 6 ust. 1 europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności) . Komisja jednogłośnie potwierdziła ten pogląd. Uważała, że art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta