Opodatkowanie zyskuspółki kapitałowej oraz zyskuwydzielonego
Opodatkowanie zyskuspółki kapitałowej oraz zyskuwydzielonego
Katarzyna Sawicka-Hughes, Filip Świtała
Artykuł omawia problematykę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych spółek kapitałowych na tle niektórych związków zachodzących między prawem handlowym i interesem ekonomicznym z jednej strony a prawem podatkowym z drugiej. Częściowo zawiera on także krytyczną analizę pisma Ministerstwa Finansów z 1 października 1996 r. (PO 4/ AK-722-229/ 96) , wskazującego, iż zysk pozostawiony w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością powinien podlegać opodatkowaniu jako "świadczenie rzeczowe" wspólników na rzecz spółki.
Schemat opodatkowania zysku spółki kapitałowej i zysku jej udziałowców przedstawia się tak, że najpierw jako dochód spółki jest on opodatkowany stawką 38 proc. , apóźniej przy ewentualnej wypłacie wspólnikom ich dywidendy jako zysk wydzielony -- stawką 20 proc. Przez zysk wydzielony (pojęcie i jego definicję zaczerpnięto z książki Hanny Litwińczuk: "Prawo podatkowe podmiotów gospodarczych", Warszawa 1996) rozumieć należy część zysku netto spółki kapitałowej przeznaczoną do podziału między wspólników. Jest to zysk netto, awięc już po opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Jeżeli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta