Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wielkie zalewanie

10 lutego 1997 | Nauka i Technika | KF

Zbiornik czorsztyński bez szczelnej ochrony

Wielkie zalewanie

Zbiornik Czorsztyn-Niedzica miał być gotowy w tym roku. Miały też być zbudowane wszystkie oczyszczalnie ścieków i systemy kanalizacji szczelnie chroniące zaporowe Jezioro Czorsztyńskie przed spływem do niego zanieczyszczonych wód zgórnej zlewni Dunajca. Dziś nikt nie chce podać terminu oficjalnego zakończenia tej inwestycji.

Okręgowa Dyrekcja Gospodarki Wodnej w Krakowie, która jest inwestorem budowy, obiecywała, że będzie to najlepiej chroniony zbiornik wodny w Polsce. Ministrowie ochrony środowiska (kolejni) przysięgali, że woda w zbiorniku będzie "czysta jak kryształ". Zamek w Niedzicy i ruiny czorsztyńskiego zabytku miały przeglądać się w dunajcowym nurcie. Oficjalnie trwa zarówno budowa zapory i elektrowni, jak i oczyszczalni. Ale miliardy metrów sześc. skażonych wód płyną Dunajcem, a zanieczyszczenia osiadają na dnie zbiornika. Nie ma oczyszczalni wód spływających rzeką Białką. Woda zgromadzona w zbiorniku określana jest jako skażona.

Daleka droga

Zbiornik Czorsztyn-Niedzica przyjmie 240 mln msześc. wody. Wtedy też ruszy, wbudowana w korpus zapory, elektrownia niedzicka, moc dwóch jej turbin osiągnie 92 MW. Główny zbiornik wodny Czorsztyn-Niedzica, od dawna nazywany Jeziorem Czorsztyńskim -- będzie miał...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 990

Spis treści
Zamów abonament