Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stare może być młode

10 lutego 1997 | Nieruchomości, budownictwo | Teresa Siudem

Renowacja i modernizacja miast

Stare może być młode

Katastrofalny stan zabudowy miejskiej przesądził o konieczności przygotowania pierwszej polskiej ustawy o renowacji i modernizacji miast. Potwierdziły tę konieczność badania, przeprowadzone przez Instytut Gospodarki Mieszkaniowej na początku lat 90-tych. Okazało się, że z ponad 7 milionów istniejących lokali 570 tysięcy wymaga pilnych remontów, a 620 tysięcy nadaje się tylko do rozbiórki. Większość z tych lokali znajduje się w kamienicach wybudowanych w XIX i na początku XX wieku.

Przygtowywana od dwóch lat ustawa ma powołać nowe instytucje finansowo-prawne, które będą wspierać odtworzeniowe inwestycje w miastach.

Właściciel bez prawa

W PRL zarząd nad budynkami sprawowało państwo, skutecznie przy tym ograniczając prawa właścicieli. Nie mogli oni decydować o tym, kto mieszka w ich domu i jak wysoki płaci czynsz. Przekształcenia ustrojowe po 1989 r. niewiele tu zmieniły. Nadal bowiem obowiązują przepisy o czynszu regulowanym, na którego wysokość właściciel nie ma wpływu. Urynkowienie czynszów - zgodnie z ustawą z 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych - będzie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 990

Spis treści
Zamów abonament