Wszczęcie egzekucji nie zawsze przerywa bieg przedawnienia
Umorzenie postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela, banku, prowadzącego egzekucję na podstawie bankowego tytułu egzekucyjnego zaopatrzonego w klauzulę wykonalności, pozbawia złożenie wniosku o wszczęcie egzekucji skutku w postaci przerwania biegu przedawnienia.
Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 19 lutego 2015 r., III CZP 103/14.
29 kwietnia 2010 r. bank złożył do sądu rejonowego wniosek o nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu wystawionemu przeciwko dłużnikowi w związku z udzielonym mu kredytem, którego termin spłaty upłynął 1 września 2009 r. Wniosek został uwzględniony i bank 5 sierpnia 2010 r. wystąpił do komornika o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Komornik wszczął postępowanie egzekucyjne z tytułu pobieranych przez dłużnika świadczeń z ubezpieczenia społecznego.
8 marca 2012 r. bank zawarł umowę przelewu egzekwowanej wierzytelności na rzecz cesjonariusza. Następnie na wniosek banku komornik umorzył toczące się postępowanie egzekucyjne na podstawie art. 825 pkt 1 kodeksu postępowania cywilnego.
Cesjonariusz 20 czerwca 2013 r. złożył przeciwko dłużnikowi pozew o zasądzenie nabytej od banku wierzytelności. Sąd rejonowy powództwo oddalił, uznając roszczenie za przedawnione. W uzasadnieniu stwierdził, że roszczenie z tytułu udzielonego kredytu podlega trzyletniemu terminowi przedawnienia, ponieważ jest czynnością dokonaną w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta