Zamość dobry na dłużej
Władze renesansowej perły szukają sposobu, by turyści nie wpadali tylko na parę godzin.
Zamojskie Stare Miasto stanowiące przykład renesansowej zabudowy wpisane jest na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Od dekady w mieście, którym przez 12 lat rządził Marcin Zamoyski (potomek założyciela, syn ostatniego ordynata Jana Zamoyskiego), trwała gruntowna rewitalizacja i odbudowa zespołu staromiejskiego. Inwestycje pochłonęły ok. 400 mln zł, w większości ze środków unijnych. Wymiana nawierzchni Rynku Wielkiego, remonty ulic i chodników, prace konserwatorskie elewacji ratusza miejskiego, kamienic ormiańskich z dziedzińcami i dawnymi oficynami... – to tylko niektóre przykłady. Zagospodarowano rynki Wodny i Solny, przeprowadzono renowacje bram prowadzących do miasta.
Największym przedsięwzięciem była restauracja bastionowych fortyfikacji, powstałych na przełomie XVI i XVII wieku na zlecenie założyciela miasta, hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego. W XVII...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta