Kosmiczne ucho Chin
Czy największy na świecie radioteleskop zarejestruje sygnały pochodzące od obcych cywilizacji?
Kiedy trzy miesiące temu NASA ogłosiła, że znalazła w gwiazdozbiorze Łabędzia planetę podobną do Ziemi, wszyscy się zastanawiali: może jest to siedziba jakiejś obcej cywilizacji? Niestety, dziś nie mamy możliwości, by to sprawdzić. Ale w przyszłym roku będziemy już mieć taką możliwość. Dzięki Chińczykom.
Usłysz cykadę nad oceanem
O tym, że Chińczycy stawiają gigantyczny radioteleskop, wiadomo było od czterech lat. Teraz jednak zdecydowali się opublikować zdjęcia dokumentujące budowę. Rzeczywiście robi wrażenie. Jest nie tylko wielki (pół kilometra średnicy, co daje powierzchnię kilkudziesięciu boisk piłkarskich), ale też ruchomy. Można tak zmieniać jego geometrię, żeby nie był skierowany pionowo w niebo, ale przechylony w dowolnym kierunku pod kątem do 40 stopni.
Chiński radioteleskop nosi nazwę FAST i powstaje w górzystej prowincji Kuejczou, w naturalnym zagłębieniu terenu. Ta starannie wybrana niecka stanowi wsparcie dla czaszy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta