Były prezes ponownie obejmie stanowisko
Zwolniony członek zarządu, objęty ochroną przedemerytalną, może wrócić do pracy. Ustanie więzi korporacyjnej z osobą z władz spółki nie powoduje automatycznego ustania jej stosunku pracowniczego.
Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale siedmiu sędziów z 16 maja 2012 r. (III PZP 3/12). Podkreślił, że brak celowości przywrócenia do pracy członka zarządu pracownika, który po odwołaniu z funkcji nie może efektywnie wykonywać obowiązków pracowniczych, gdyż nie ma ku temu umocowania, nie pozbawia go roszczeń z kodeksu pracy, w tym o przywrócenie do pracy.
Tą uchwałą SN przeciął rozbieżności doktryny i orzecznictwa w sprawie dopuszczalności żądania przywrócenia do pracy przez odwołanego prezesa czy innego członka zarządu. Takie stanowisko SN wynika z autonomiczności korporacyjnego i pracowniczego stosunku prawnego łączącego osobę z zarządu ze spółką. Stąd ustanie więzi korporacyjnej nie powoduje automatycznie ustania stosunku pracowniczego.
Jakie przepisy
Wniosek ten potwierdzają:
-• art. 203 § 1 zdanie drugie kodeksu spółek handlowych, odnoszący się do spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz
-• art. 370 § 1 zdanie drugie k.s.h. dotyczący spółek akcyjnych.
Zgodnie z nimi odwołanie z zarządu z pełnionej funkcji uchwałą wspólników nie pozbawia tej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta