Kryzys węgla, gazu z łupków brak
Koncerny energetyczne nie mogą budować długoterminowych strategii bez nowej polityki surowcowej państwa.
Michał Duszczyk
Zmiana sytuacji geopolitycznej spowodowała, że w Unii Europejskiej coraz głośniej mówi się o uniezależnieniu od dostaw ze Wschodu. W tej sytuacji na znaczeniu zyskuje zarówno koncepcja budowy unii energetycznej, jak i konieczności uniezależnienia się od importu surowców z tego kierunku. Podczas forum Eco Energy Summit eksperci zastanawiali się, jak skutecznie wykorzystać potencjał polskich złóż.
Trudna sytuacja górnictwa
Z największymi problemami boryka się dziś polska branża węglowa z uwagi na spadające ceny czarnego paliwa, rosnące koszty jego wydobycia oraz utrzymującą się nadpodaż surowca na rynku. Mimo rządowych obietnic nie udało się na dobre odsunąć widma bankructwa największego gracza w tej branży – państwowej Kompanii Węglowej. Poważne problemy przeżywają też inne kontrolowane przez Skarb Państwa spółki: Katowicki Holding Węglowy i Jastrzębska Spółka Węglowa.
Jarosław Zagórowski, doradca KPMG i były szef JSW, wskazuje, że problemem jest brak jasnej polityki surowcowej i energetycznej. – Węgiel przez ostatnie lata był podstawą polskiej energetyki, jednak dziś potrzebne jest realne spojrzenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta