Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mord założycielski III RP

02 stycznia 2016 | Plus Minus | Michał Płociński
autor zdjęcia: Magda Starowieyska
źródło: Fotorzepa
Rozmowy w Magdalence, nieszczęsne toasty (na pierwszym planie, od lewej: Lech Wałęsa, Adam Michnik, Czesław Kiszczak)
źródło: EAST NEWS
Rozmowy w Magdalence, nieszczęsne toasty (na pierwszym planie, od lewej: Lech Wałęsa, Adam Michnik, Czesław Kiszczak)
autor zdjęcia: Andrzej Krauze
źródło: Plus Minus

- To państwo zostało zbudowane na kłamstwie, więc trudno się dziwić, że jego założyciele i obrońcy od samego początku walczyli z tymi, którzy próbowali prawdziwie opisywać rzeczywistość - mówi Zbigniew stawrowski, filozof polityki.

Plus Minus: Słowo „podział" ostatnio odmienia się przez wszystkie przypadki. Kilku publicystów wspomniało nawet w mediach społecznościowych, że nigdy jeszcze nie prowadzili aż tak zagorzałych dyskusji w gronie rodzinnym, jak podczas niedawnej Wigilii. Polskie społeczeństwo wydaje się dziś podzielone jak nigdy wcześniej.

To znamienne, że nie były to zapewne jakieś abstrakcyjne kłótnie, ale kłótnie o bieżącą politykę. To polityka jest tym, co wywołuje wśród nas tak ostre spory. Już tak w Polsce bywało, przecież równie ostry podział funkcjonował w komunizmie, tyle że był to podział narzucony nam z zewnątrz wraz z sowiecką okupacją.

Naprawdę musimy cofnąć się aż do komunizmu, by opowiedzieć o istocie dzisiejszych podziałów? Myślałem, że zaczniemy naszą rozmowę od Magdalenki, a pan chce wrócić pewnie do stanu wojennego i do mitu jedności narodowej z okresu „karnawału" Solidarności"...

Po prostu chciałbym pokazać, że dzisiejsze podziały mają swoją historię, są głęboko zakorzenione w czasach komunizmu. Oczywiście przeszły one pewną transformację, tak samo jak Polska przeszła transformację ustrojową, ale słowo „transformacja" oznacza właśnie, że nie doszło do zastąpienia starych podziałów przez nowe, tylko że te stare uległy pewnym przekształceniom. Można je zanalizować na dwa sposoby: przyjrzeć się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10334

Wydanie: 10334

Zamów abonament