„Ulepszenie” utworu można ująć w kosztach
Gdy nakłady są związane z nabyciem nowych praw autorskich, mamy do czynienia z oddzielną wartością niematerialną i prawną, którą należy osobno rozpoznać i amortyzować. W przeciwnym razie wydatki te rozlicza się w dacie poniesienia.
W myśl art. 16b ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych autorskie prawa majątkowe są wartościami niematerialnymi i prawnymi (WNiP). W przepisach ustawy o CIT brak jest jednak regulacji odnoszących się do tzw. ulepszenia wartości niematerialnych i prawnych. Funkcjonujący w tym zakresie art. 16g ust. 13 odnosi się bowiem wyłącznie do wydatków na ulepszenie środka trwałego, co oznacza, że WNiP nie podlegają ulepszeniu. Taki pogląd znajduje potwierdzenie w aktualnym stanowisku organów podatkowych – przykładowo w interpretacjach Izby Skarbowej w Poznaniu z 13 stycznia 2015 r. (ILPB4/423-497/14-4/ds.) oraz z 25 czerwca 2015 r. (ILPB4/4510-1-132/15-2/MC).
Dwie sytuacje
Na potrzeby odpowiedniej kwalifikacji wydatków poniesionych tytułem „ulepszenia" WNiP należy rozróżnić dwie sytuacje:
1) poniesienie nakładów na już posiadaną WNiP w ramach wcześniej przeniesionych praw autorskich – w związku z tym wartość tego nakładu powinna na zasadach ogólnych zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów;
2) poniesienie wydatku w związku z nabyciem nowych praw autorskich – będzie to wówczas oddzielna WNiP, którą należy osobno rozpoznać i poddać amortyzacji.
Odrębna ochrona
O tym, ile wartości niematerialnych i prawnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta