Pracodawcy prowadzący zakładowe przedszkole rozliczą koszty podatkowe
Firma, która zapewnia dzieciom swoich pracowników opiekę w założonym przez siebie żłobku lub klubie dziecięcym, może pomniejszyć przychód o 400 zł miesięcznie za każdą pociechę.
doradca podatkowy – mówi o rozwiązaniach wprowadzonych od nowego roku do ustaw o podatkach dochodowych, które stwarzają przedsiębiorstwom możliwość szerszego wspierania rozwiązań prorodzinnych adresowanych do pracowników.
Odrębna kategoria
- Czy to prawda, że od początku 2016 r. każdy przedsiębiorca zatrudniający pracowników może rozliczać wydatki na prowadzenie przedszkola (żłobka) na rzecz dzieci pracowników w kosztach podatkowych?
Podstawową zasadą zarówno w regulacjach ustawy o PIT, jak i ustawy o CIT jest kwalifikacja ponoszonych wydatków i innych kosztów jako koszty podatkowe, jeżeli pozostają one w związku z przychodami osiąganymi z działalności gospodarczej albo przyczyniają się do zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Niemniej do kosztów uzyskania przychodu, a zatem wartości, która wpływa na obniżenie podstawy opodatkowania, jaką jest dochód, nie mogą być zaliczone te koszty, które spełniając powyższe warunki, jednocześnie zostały wymienione wprost jako koszty nieuznawane za podatkowe w art. 23 ustawy o PIT i odpowiednio w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.
Wydatki ponoszone przez przedsiębiorcę ze środków obrotowych na organizację czy utrzymanie zakładowego przedszkola lub żłobka zazwyczaj nie spełniają wymaganych warunków dla ich zaliczenia w ciężar...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta