Kasy mieszkaniowe, czyli co państwo będzie doceniać
Co roku premiowane mają być nowo wpłacone oszczędności w wysokości nieprzekraczającej 6 tys. zł – to jeden z elementów programu systematycznego odkładania na własne M.
Joanna Komorowska, analityk rynku nieruchomości Centrum Amron:
– Reprezentanci izb gospodarczych sektora bankowego, deweloperów, przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowych oraz organizacji zajmujących się problematyką społeczną są zgodni co do potrzeby utworzenia w Polsce nowego rodzaju banku – kas oszczędnościowo-budowlanych.
Projekt nie jest jednak całkiem nowy, czego dowodem było uchwalenie ustawy z 5 czerwca 1997 roku o kasach oszczędnościowo-budowlanych i wspieraniu przez państwo oszczędzania na cele mieszkaniowe (uchylonej przez Sejm cztery lata później).
Będzie taniej?
8 marca br. senator Stanisław Kogut – na posiedzeniu wspólnym Komisji Budżetu i Finansów Publicznych oraz Komisji Infrastruktury Senatu RP – zapowiedział rozpoczęcie procesu legislacyjnego projektu ustawy o kasach oszczędnościowo-budowlanych i wspieraniu przez państwo oszczędzania na cele mieszkaniowe. Tym samym przedstawiona została wola polityczna utworzenia w Polsce nowego rodzaju banku. Dziś już wiadomo, że projekt przejmie Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, a kasy budowlane stanowić mają element zapowiadanego przez rząd programu „Mieszkanie +".
Zgodnie z założeniami rządu, nowy program ma być kompleksową odpowiedzią na problemy polityki mieszkaniowej, regulując zarówno...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta