Poszukiwanie kompromisu konstytucyjnego
Siedem warunków Mariana Krzaklewskiego
Poszukiwanie kompromisu konstytucyjnego
Dokończenie 1
Według Ireny Lipowicz (UW) możliwe, a nawet pożądane byłoby też wprowadzenie do konstytucji zasady dialogu społecznego, co jest również, jak wiadomo, postulatem "Solidarności". Mówiąc o, podnoszonym przez lidera AWS oraz Episkopat, problemie prawa naturalnego ijego nadrzędności nad prawem stanowionym Irena Lipowicz zaproponowała rozwiązanie kompromisowe polegające na uznaniu, że "konstytucja jest podstawowym prawem w Rzeczpospolitej". Wskazywałoby to, iż istnieją wartości wyższe niż konstytucja i ustrojodawca nie uzurpuje sobie prawa do ich konstytuowania. Podstawowy charakter ustawy zasadniczej jest zaś w ten sposób poza sporem.
Ponieważ wprowadzenie do konstytucji przepisu o ochronie życie od poczęcia wydaje się raczej mało prawdopodobne, Unia Wolności proponowała, by obecny przepis zmodyfikować w ten sposób, aby zapisać, iż "życie człowieka znajduje się pod ochroną". Dotychczasowe brzmienie, że każdy ma prawo do ochrony życia, może bowiem sugerować, iż nadaje mu je konstytucja. Wynika ono zaś z przyrodzonej godności osoby ludzkiej.
Otwartość na zmiany deklarował też poseł Bogdan Borusewicz (UW) . Unia nie zgodzi się jednak na polityczną grę na czas -- zastrzegał. Polska została już ostatnim państwem w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta