Amortyzacja rzeczowego majątku trwałego a ulga inwestycyjna
Temat ciągle żywy
Amortyzacja rzeczowego majątku trwałego a ulga inwestycyjna
Krzysztof G. Szymański
Podatkowa ulga inwestycyjna jest postrzegana jako istotna korzyść dla podatnika w bezpośrednim okresie dokonywania odliczeń od podstawy opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych. Wiąże się z nią jednak wiele problemów, nie zawsze uświadamianych przez podatników pragnących skorzystać z ulgi. Ostatnio przybył nowy. Dotyczy on zasad uznawania za koszty uzyskania przychodów amortyzacji od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych częściowo objętych ulgą w kolejnych latach podatkowych, następujących po oddaniu obiektu do eksploatacji.
Konstrukcja ulgi podatkowej może przyjmować różną postać, inwencji w tym zakresie nie brakuje, nie tylko w Polsce. Wystarczy przejrzeć monografie z prawa finansowego czy podatkowego, aby się o tym przekonać. Może to być całkowite czy częściowe zwolnienie dochodu z opodatkowania przez ściśle określony czas lub zwolnienie z naliczania i odprowadzania podatku, albo też "manewrowanie" na składnikach tworzących dochód. Ulga polegająca na zwolnieniu dochodu z opodatkowania była typowa dla lat poprzednich, obecnie występuje rzadko. Dość często była związana z obowiązkiem dokonania inwestycji w określonym rozmiarze. Współczesne rozwiązania bardziej selektywnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta