Kapitalizacja zaległych odsetek
Kapitalizacja zaległych odsetek
Stanisław Gurgul
Dokonana w 1989 r. zasadnicza zmiana wysokości odsetek ustawowych (Dz. U. nr 16, poz. 84) oraz utrzymywanie ich relatywnie wysokiej stopy (od 1 stycznia 1997 r. wynoszącej jeszcze 35 proc. rocznie -- Dz. U. z 1996 r. nr 151, poz. 713) to z jednej strony istotny element sprawczy nowych zjawisk gospodarczych, z drugiej zaś -- przyczyna znacznego wzrostu liczby spraw sądowych o należności z tytułu odsetek, dochodzonych bądź jako roszczenie akcesoryjne, bądź -- coraz częściej -- jako roszczenie główne. Naturalną koleją rzeczy problematyka odsetek stała się przedmiotem żywego zainteresowania doktryny, co w rezultacie doprowadziło do wyjaśnienia wielu kwestii, tak w aspekcie czysto teoretycznym, jak i w odniesieniu do konkretnych sytuacji.
Bogactwo tych sytuacji jest niewyczerpane, czego bardzo dobrą ilustracją jest następująca sprawa, będąca przedmiotem kasacji.
W wyroku z 30 sierpnia 1993 r. (sygn. akt VGc 465/ 93) Sąd Wojewódzki w W. zasądził od Huty w W. na rzecz Jastrzębskiej Spółki Węglowej S. A. -- Kopalnia Węgla Kamiennego "Moszczenica" w Jastrzębiu-Zdroju 9. 497. 120. 763 starych złotych tytułem odsetek za opóźnienie w zapłacie należności za dostarczony Hucie węgiel, wraz z należnościami ubocznymi obejmującymi -- oprócz kosztów procesu -- także odsetki ustawowe w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta