Wyjawienie majątku
W związku zrozliczaniem SdRP
Wyjawienie majątku
Elwira Marszałkowska-Krześ, Sławomir Krześ
Jak wiadomo, Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy nakazał 20 lutego br. Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej złożenie wykazu majątku i przyrzeczenia o jego prawdziwości i zupełności. Dobra to okazja, by przypomnieć podstawy prawne i zasady wyjawienia majątku oraz skutki odmowy wyjawienia lub złożenia nieprawdziwego oświadczenia.
Legitymowanymi do złożenia wniosku o wyjawienie majątku są: wierzyciele; komornik w egzekucji grzywien i innych należności sądowych; prokurator (w sprawach i na zasadach określonych w art. 55--60 kodeksu postępowania cywilnego) ; organizacja społeczna (w sprawach i na zasadach określonych w art. 61--63 k. p. c. ).
Postępowanie w tych sprawach regulują przepisy art. 913-920 1 k. p. c. Wyjawienie majątku jest postępowaniem pomocniczym w egzekucji, umożliwiającym wierzycielowi uzyskanie od dłużnika informacji o jego sytuacji majątkowej, aby wierzyciel mógł skutecznie przeprowadzić egzekucję. Postępowanie w tej sprawie może być wszczęte, gdy:
l
wierzyciel wykaże, że na skutek prowadzonej egzekucji nie uzyskał w pełni zaspokojenia swej wierzytelności (art. 913 § 1 k. p. c. ), lub
l
przed wszczęciem egzekucji, jeżeli wierzyciel uprawdopodobni, że nie uzyska zaspokojenia w pełni swej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta