A jednak BRE S. A. miał rację
A jednak BRE S. A. miał rację
Jak opisywano w "Rzeczpospolitej", notowany na giełdzie Bank Rozwoju Eksportu S. A. zaskarżył do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie wymierzenie mu stosownej opłaty skarbowej od nabytych wierzytelności. W wyroku z 30 października 1996 r. (III S. A. 640/ 95) Sąd uznał zasadność skargi i uchylił decyzje organów, zarówno I, jak i II instancji. Omawiana sprawa budzi zrozumiałe zainteresowanie w środowisku bankowym, dlatego warto skomentować jej jurydyczne argumenty.
Z zebranego materiału dowodowego wynika, iż BRE S. A. nabył w drodze umowy przelewu wierzytelności od Przedsiębiorstwa Techniczno-Handlowego "Hydrex", sp. z o. o. , wierzytelność wobec Skarbu Państwa w wysokości 19. 400 zł. Z tytułu zawartej umowy II Urząd Skarbowy Warszawa Śródmieście wydał decyzję ustalającą opłatę skarbową w wysokości 390 zł. Z lektury uzasadnienia wyroku wynika, iż działał on na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z 31 stycznia 1989 r. o opłacie skarbowej (dalej w skrócie: u. o. s. ; Dz. U. nr 4, poz. 23 z późn. zm. ).
U podstaw takiego stanowiska leży założenie, iż wierzytelność jest prawem majątkowym, a stosownie do treści 510 kodeksu cywilnego jej przelew może nastąpić w drodze umowy sprzedaży, zamiany, darowizny lub innej umowy zobowiązującej do przeniesienia. Za takim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta