Nagroda Wielka Fundacji Kultury
Stanisław Barańczak, Jerzy Grotowski, Zbigniew Herbert laureatami
Nagroda Wielka Fundacji Kultury
Twórca intrygujący
Stanisław Barańczak (ur. 1946) -- czołowy przedstawiciel pokolenia '68, w latach 70. i 80. prześladowany za swoje poglądy polityczne i objęty zakazem druku -- jest dzisiaj profesorem renomowanego Uniwersytetu Harvarda w Stanach Zjednoczonych, jedną z najważniejszych postaci współczesnej polskiej literatury.
O jego twórczości zwykło się mówić i pisać w samych superlatywach. Wszak Barańczak jest nie tylko świetnym poetą, autorem tak znakomitych zbiorów wierszy, jak "Dziennik poranny" czy "Widokówka z tego świata", ale także eseistą, twórcą intrygujących książek krytycznoliterackich, w rodzaju "Nieufni i zadufani" czy "Tablica z Macondo" oraz naukowych studiów: "Język poetycki Mirona Białoszewskiego" i "Uciekinier z Utopii. O poezji Zbigniewa Herberta", a ponadto felietonistą. Jego zbiór "Książki najgorsze" to już klasyka tego gatunku. Osobny rozdział w dorobku Barańczaka stanowią przekłady. Barańczak tłumaczył najsłynniejsze dramaty Williama Szekspira, wielkich angielskich poetów metafizycznych XVII stulecia -- takich, jak John Donne, Ben Johnson, Robert Herrick, George Herbert, a także największych poetów naszego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta