Zupełnie zwyczajny Szpieg
Nikt tak jak John le Carré nie portretował zimnej wojny i zmierzchu imperium brytyjskiego. Anglik to ktoś zdecydowanie więcej niż mistrz szpiegowskiego thrillera.
Ostatnie miesiące znów należą do Johna le Carrégo. Znów, bo przecież od czasów „Ze śmiertelnego zimna" (1963) jego książki nie schodzą z czołówki list bestsellerów, nierzadko lądując na samym ich szczycie. Tym razem głośno było o pisarzu z powodu sążnistej biografii autorstwa Adama Sismana (w oryginale ukazała się w październiku, teraz trafia do nas), a także świetnej adaptacji „Nocnego recepcjonisty" z gwiazdami pierwszej wielkości: Hugh Lauriem i Tomem Hiddlestonem, w rolach głównych (sześcioodcinkowy serial zrealizowała z dużym rozmachem BBC, przenosząc akcję z lat 90. do czasów współczesnych).
We wrześniu trafi do księgarń pierwsza autobiograficzna pozycja le Carrégo „The Pigeon Tunnel" („Gołębi tunel"), a przecież i jego ostatnia powieść, „Subtelna prawda" (2013), jednogłośnie okrzyczana została jedną z najlepszych w jego dorobku.
David, syn Ronniego
Zacznijmy jednak od tego, że John le Carré nigdy nie istniał. Angielski pisarz urodził się bowiem jako David Cornwell i pochodził z rodziny doprawdy niezwykłej. A może lepiej będzie powiedzieć: miał absolutnie niezwykłego ojca, bez którego pewnie nie zostałby tym, kim jest, i to wcale nie dlatego, że Ronnie Cornwell zachęcał młodego Davida do nauki (choć istotnie tak było; planował dla syna karierę prawniczą) ani że pomógł mu w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta