Powrót z wiecznej zmarzliny
W Warszawie słuchano już rock and rolla, fascynowano się op-artem i Saganką – a o godzinę drogi pociągiem na wschód, w Białej Podlaskiej, przybysze z Sybiru, jak przed wiekiem, wysiadali z wagonów na klęczkach i całowali ziemię.
Cały listopad wiały piekielne wiatry. Unikam wychodzenia wieczorem. Nie chce mi się zresztą gadać z kolegami. Nikt nie wierzy w mój wyjazd, Leonid namawia mnie, bym wróciła do pracy w kołchozie" – opisuje rok 1955 filozof Barbara Skarga, w latach wojny łącznika AK w Wilnie, skazana w 1944 r. na dziesięć lat łagru, a potem posielenie. „Od pewnego czasu dowiadujemy się, że ze Wschodu, z głębi Rosji przyjeżdżać zaczynają poszczególne osoby, a nawet grupy ludzi, a potem już naszymi pociągami docierają w głąb kraju, przeważnie do Warszawy. Na dworcach nie wiedzą, co ze sobą począć, nocują tak starzy ludzie albo matki z małymi dziećmi" – wspomina Monika Żeromska jesień 1956 r.
Co stało się w ciągu tego roku, między listopadem 1955 a październikiem 1956? Odwilż dotarła na Sybir: zaczęto WYPUSZCZAĆ. Najpierw Niemców – załatwił to Adenauer w rozmowie z Chruszczowem – ale już 23 maja 1955 r. gen. Siergiej Krugłow, minister spraw wewnętrznych, wydaje rozkaz nr 00205 w sprawie tzw. repatriacji obywateli krajów demokracji ludowej.
To wtedy trafia do obiegu publicznego zgrzytający do dziś w ustach termin „repatriacja" oznaczający dla prawnika i socjologa „powrót do ojczyzny, do miejsca dotychczasowego zamieszkania". Tymczasem w wagonach kolejowych, jadących w stronę Terespola, znajdą się, owszem, obywatele centralnych województw II RP, deportowani na Wschód w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta