Golem, Frankenstein i inni
LITERATURA
Wątek tworzenia sztucznego człowiekawystępuje od bardzo dawna
Golem, Frankenstein i inni
Według starszej relacji biblijnej Bóg ulepił Adama "z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia", z ziemi Bóg tworzy także różne zwierzęta i przyprowadza je Adamowi, aby ten nadał im imiona. Potem zaś z żebra Adama Bóg tworzy niewiastę, Ewę.
W edług młodszej tradycji pierwsi ludzie zostali stworzeni jako mężczyzna i niewiasta szóstego dnia, po roślinach i zwierzętach, na obraz i podobieństwo Boga.
Skoro człowiek jest mniej lub bardziej udanym odbiciem Boga, to nic dziwnego, że zapragnął być nim samym. I tak powstał wymarzony temat dla literatury, w której wątek tworzenia sztucznego człowieka oraz budzących grozę eksperymentów dokonywanych na istotach ludzkich jest obecny od bardzo dawna. Tak jak iwkinie, od samych jego początków.
Sekret ożywiania materii
W średniowieczu uważano, że homunkulus (łac. homunculus -- człowieczek, karzełek) może być sztucznie stworzony w dyni albo w retorcie przez alchemika, za pomocą magii. Jednym z najsłynniejszych stworów był Golem, ulepiony z mułu i gliny. Według żydowskiej legendy XVI-wieczny uczony rabi Löwben Becalel z Pragi czeskiej tchnął życie w Golema kładąc mu na czoło kartkę papieru z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta