Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Próba ukrycia sankcji

08 marca 1997 | Prawo | AG

ROZMOWA

Przemysław Dzido, specjalista ds. podatkowych

Próba ukrycia sankcji

Ostatnie zmiany ustawy o VAT objęły także art. 27 ust. 4 dotyczący sankcji. Od razu pojawiły się niejasności co do jego interpretacji.

Przemysław Dzido: Przez cały czas obowiązywania ustawy przepis ten był odczytywany różnie. Początkowo ustawodawca przewidywał, że za naruszenie obowiązków wynikających z art. 27 ust. 4 (ewidencjonowanie sprzedaży) dotyczących przedmiotu i podstawy opodatkowania urząd skarbowy szacuje wartość nie zaewidencjonowanej sprzedaży i ustala podatek, stosując stawkę 22 proc. , bez prawa do obniżenia podatku należnego. Gdy wady dotyczyły wysokości podatku naliczonego, po oszacowaniu, wysokość podatku naliczonego zmniejszano o pięciokrotność zawyżenia.

Jednak już 9 grudnia 1993 r. wprowadzono zmiany w tym przepisie.

Tym razem sankcją za nienależyte określenie przedmiotu i podstawy opodatkowania było nie tylko oszacowanie nie zaewidencjonowanej sprzedaży, ale również podwyższenie o 100 proc. podatku wynikającego z danej czynności. Za błędne określeniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1015

Spis treści
Zamów abonament