Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tylko nie ludzi!

08 marca 1997 | Raporty | EK

Usprawiedliwone są tylko te eksperymenty, które są uzasadnione naukowo, a i one muszą zawsze służyć dobru człowiekaizwierzęcia

Tylko nie ludzi!

EWA K. C ZACZKOWSKA

Możliwość klonowania ludzi, która po narodzinach szkockiej owieczki Dolly stała się całkiem realną perspektywą, wśród większościpytanych przez nas humanistów wzbudza moralno-etyczny opór.

Wizja świata sklonowanych ludzi, hodowli człowieka, jak mówi profesor historii Jerzy Kłoczowski, jawi się jako głęboko nieludzka, i to niezależnie od przyjętego światopoglądu. Ów sprzeciw wobec kontynuowania badań na ludziach wynika głównie z obawy o nadużycia. Jedynie profesor filozofii Barbara Stanosz uważa, że podniesione larum jest irracjonalne, bo trudno obecnie przewidzieć, jakie czyny moralnie naganne może nieść za sobą sklonowanie człowieka.

Kościół: wkraczanie w kompetencje Boga

Podstawowym rozróżnieniem, jakiego dokonują humaniści, jest rozgraniczenie badań w dziedzinie genetycznej na zwierzętach ina ludziach. Eksperymentom na zwierzętach nikt się nie sprzeciwia, także filozofowie katoliccy, choć dla nich warunkiem ich prowadzenia jest celowość badań. -- Nie mam nic przeciwko temu, aby prowadzić eksperymenty na poziomie zwierząt niższych, byleby nie traktować ich w kategoriach sensacyjno-rozrywkowych zamiast...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1015

Spis treści
Zamów abonament