Umowy spółki i umowy wspólnego przedsięwzięcia z obowiązkiem dokumentacyjnym
PIT/CIT | Organy badają rynkowy charakter proporcji podziału zysków i strat nawet wtedy, gdy umowa spółki była zawarta w roku, kiedy obowiązek dokumentacji cen transferowych dla tych transakcji nie był jeszcze jasno wskazany w przepisach. Magdalena Dymkowska Katarzyna Caban
Nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych, która weszła w życie 1 stycznia 2015 r., rozszerzyła zakres definicji pojęcia „transakcje", które w rozumieniu art. 9a ustawy o CIT (i odpowiednio art. 25a ustawy o PIT) podlegają obowiązkowi dokumentacyjnemu. Od 2015 r. w definicji transakcji mieści się również zawarcie umowy spółki niebędącej osobą prawną, umowy wspólnego przedsięwzięcia lub umowy o podobnym charakterze pomiędzy podatnikiem a podmiotem powiązanym lub podmiotem, który ma miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową.
Wątpliwości podatników w zakresie obowiązku dokumentacyjnego dotyczą m.in. kwestii dokumentowania wskazanych kategorii umów zawartych przed wspomnianą nowelizacją przepisów, a kontynuowanych po 1 stycznia 2015 r. oraz zakresu dokumentacji cen transferowych dla tego typu transakcji.
Z czym może być problem
Zgodnie z art. 9a ustawy o CIT od 1 stycznia 2015 r. obowiązkiem dokumentacyjnym objęte są umowy:
- spółki niebędącej osobą prawną,
- wspólnego przedsięwzięcia lub
- o podobnym do nich charakterze.
O ile zdefiniowanie umów spółek niebędących osobami prawnymi nie powinno budzić wątpliwości podatników, to określenie, jakie umowy są umowami wspólnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta