Jak skalkulować współczynnik energochłonności
Ustalając wartość udziału kosztów wykorzystanej energii elektrycznej w wartości produkcji sprzedanej należy brać pod uwagę koszt nabycia wykorzystanej energii wraz ze wszystkimi podatkami, wyłączając jednak podlegający odliczeniu VAT oraz pozostałe opłaty dodatkowe, takie jak np. koszty dystrybucji.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 5 października 2016 r. (I SA/Gd 975/16).
Spółka, która wykonuje działalność klasyfikowaną do kodu PKD 1062 (tj. wytwarzanie skrobi i wyrobów skrobiowych), wykorzystuje w przeprowadzanych procesach produkcyjnych znaczne ilości energii elektrycznej, którą nabywa od zewnętrznego dostawcy. W związku z tym spółka rozważała możliwość skorzystania z wprowadzonego od 1 stycznia 2016 r. zwolnienia przewidzianego dla zakładów energochłonnych wykorzystujących energię elektryczną. Zwróciła się więc do organu podatkowego z licznymi pytaniami w tym zakresie, w tym m.in. z pytaniem dotyczącym sposobu kalkulacji współczynnika energochłonności.
W ocenie spółki, przy ustalaniu współczynnika energochłonności należy uwzględnić całkowity koszt nabywanej energii elektrycznej (tj. koszt zawierający m.in. wszystkie opłaty dodatkowe, jednak bez VAT), gdyż jest to rzeczywista kwota, jaką spółka musi zapłacić za wykorzystywaną przez siebie energię elektryczną. Spółka uważa, że takie podejście jest uzasadnione...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta