Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powstanie stałej placówki zmienia miejsce opodatkowania dochodu

21 listopada 2016 | Podatki | Anna Romińska

CIT | Organy podatkowe zgodnie uznają, że uczestnictwo w spółce osobowej zawsze konstytuuje zakład podatkowy dla jej zagranicznych wspólników.

Spółki osobowe (z wyjątkiem spółek komandytowo-akcyjnych) są transparentne podatkowo. Oznacza to, że podatnikami podatku dochodowego od dochodu uzyskiwanego przez spółkę osobową są jej wspólnicy, proporcjonalnie do przysługującego im udziału w zysku spółki. Pewne wątpliwości pojawiają się, gdy wspólnikiem jest osoba zagraniczna. W takiej sytuacji należy rozstrzygnąć, czy dochód zagranicznego wspólnika z tytułu uczestnictwa w zysku spółki osobowej powinien być opodatkowany w Polsce.

Co mówią przepisy

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o CIT, podatnicy mający siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Zgodnie natomiast z art. 3 ust. 2 ustawy o CIT, podatnicy, którzy nie mają w Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów uzyskiwanych na jej terytorium. Obowiązki podatkowe podmiotów z siedzibą w innych państwach należy rozpatrywać z uwzględnieniem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10604

Wydanie: 10604

Spis treści
Zamów abonament