Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto kocha bieszczadzką włóczęgę i śpiew

21 listopada 2016 | Życie Rzeszowa i Podkarpacia | Jacek Cieślak
Wolna Grupa Bukowina
źródło: MateriaŁy prasowe/FB Wolna Grupa Bukowina
Wolna Grupa Bukowina

Wolna Grupa Bukowina, legenda poezji śpiewanej, wystąpi w Smolniku (26 listopada) i Rzeszowie (27 listopada).

Wolna Grupa Bukowina będzie gościem specjalnym koncertu poetyckiego „Stachura. Pod wielkim dachem nieba", na wędrownym festiwalu poświęconym autorowi bieszczadzkiej „Siekierezady".

Widok na sad

Mało jest w polskiej piosence takich żywych legend jak Wolna Grupa Bukowina, kojarzących się z wolnością, niezależnością, z życiem poza systemem jaki by nie był. Niesamowita jest też prostota muzyki zespołu, z której bierze się wielka siła i nieprzemijalność. Śpiewniki wszystkich tych, którzy zasiadali i zasiadają przy ogniskach w całej Polsce lub w schroniskach - są pełne strof Bukowiny. Grupa zanim stała się znana w środowisku poezji śpiewanej i muzykujących studentów, hipisów, wolnych ptaków i ludzi ceniących sobie wolność przeszła długą drogę. Założył ją w 1970 roku Busku Zdroju w Świętokrzyskim Wojtek Bellon, który ze swojego okna w bloku na Świerczewskiego miał inspirujący do pisania i marzeń widok na ciągnące się w siną dal sady.

Tak naprawdę nazywał się Wojciech Belon. Jak mówił Adam Ziemianin, jego przyjaciel, artystyczny pseudonim był ukłonem artysty wobec przodka Francuza, który przyjechał do Polski w czasach napoleońskich, zakochał się w polskiej szlachciance i tu założył rodzinę.

Bellon zaprosił do śpiewania koleżankę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10604

Wydanie: 10604

Spis treści
Zamów abonament