Od 1 stycznia zerowa stawka VAT dla przemysłu okrętowego
Za miesiąc zostanie rozszerzony katalog statków, których dostawa oraz import będą opodatkowane na korzystniejszych zasadach. Obejmie on wszelkie jednostki pływające używane do żeglugi, celów handlowych, przemysłowych i połowów. Przemysław Rusak
1 stycznia 2017 r. wejdzie w życie ustawa o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych. Wśród jej założeń przedstawionych przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej oraz Żeglugi Śródlądowej znalazły się m.in. rozwój przemysłu okrętowego w Polsce, rozwój ośrodków badawczo-rozwojowych opracowujących innowacyjne typy statków, wzrost zatrudnienia i utrzymanie wykwalifikowanych pracowników przemysłu okrętowego i w produkcji komplementarnej, jak również zapewnienie konkurencyjnych zasad funkcjonowania na rynku międzynarodowym. Ma to być odpowiedzią na silne dotowanie przemysłu okrętowego przez państwa Azji Wschodniej. Rząd zamierza osiągnąć ww. cele wprowadzając nową ustawą wiele zachęt dla przemysłu stoczniowego, takich jak możliwość opodatkowania przychodu przez przedsiębiorców okrętowych zryczałtowanym 1-procentowym podatkiem oraz wprowadzając zmiany do ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych, które umożliwią tworzenie takich stref na terenach, na których będzie prowadzona działalność związana z budownictwem okrętowym.
W nowej ustawie znalazły się również przepisy nowelizujące ustawę o VAT, które rozszerzają możliwość stosowania preferencyjnej zerowej stawki VAT dla transakcji związanych z dostawą lub importem statków.
Zero procent
Jedną z przesłanek rozszerzenia możliwości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta