Niespełnienie przesłanek formalnych nie pozbawia prawa do odliczenia
Zgodnie z zasadą neutralności VAT, uchybienia formalne faktury, np. brak numeru NIP, nie prowadzą do utraty prawa do odliczenia tego podatku, pod warunkiem, że nie zachodzi ryzyko oszustwa lub świadomego nadużycia prawa. Władysław Varga Kamil Wilczewski
Takie wnioski płyną z analizy orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 września 2016 r. w sprawie C-518/14 Senatex GmbH.
Stan faktyczny
Spółka prawa niemieckiego Senatex GmbH zajmująca się handlem wyrobami tekstylnymi nabywała do celów prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej m.in. usługi przedstawicieli handlowych oraz usługi reklamowe. Nabycie tych usług było dokumentowane fakturami VAT, a spółka odliczała wynikający z nich podatek naliczony. W trakcie kontroli przeprowadzonej przez niemiecki urząd skarbowy okazało się, że faktury otrzymywane przez spółkę nie zawierały jednego z obowiązkowych elementów wymaganego przez niemieckie przepisy, tj. numeru indentyfikacyjnego VAT. W konsekwencji, niemiecki urząd skarbowy zakwestionował prawo do odliczenia wynikające z takich faktur. Na wniosek spółki, faktury zostały co prawda skorygowane przez usługodawców, ale nastąpiło to dopiero w momencie, gdy problem został zidentyfikowany (w trakcie kontroli). W rezultacie, niemiecki urząd skarbowy zmniejszył kwotę VAT odliczoną w przeszłości przez spółkę i uznał, że odliczenie możliwe jest dopiero w okresie, w którym skorygowano faktury.
Stanowisko TSUE
Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że korekta obowiązkowych danych faktury (w przedmiotowej sprawie numeru identyfikacyjnego dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta