Opłata inicjalna w sekurytyzacji jest kosztem bezpośrednim
Wynagrodzenie płacone przez bank za prawo do przyszłych przepływów pieniężnych wynikających z wierzytelności posiadanych przez inicjatora sekurytyzacji w ramach umowy o subpartycypację można przyporządkować konkretnym strumieniom pieniężnym otrzymywanym od inicjatora.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 31 sierpnia 2016 r. (III SA/Wa 2007/15).
Bank planuje zawierać z innymi podmiotami (inicjatorami sekurytyzacji) umowy, zgodnie z którymi bank będzie odpłatnie nabywać od inicjatorów sekurytyzacji prawo do wszystkich świadczeń otrzymywanych przez inicjatorów z puli wierzytelności lub z określonych wierzytelności. Świadczenia pieniężne będą przekazywane bankowi każdorazowo dopiero po faktycznym otrzymaniu tych świadczeń przez inicjatora sekurytyzacji od dłużnika z tytułu sekurytyzowanych wierzytelności lub po zaspokojeniu się inicjatora z zabezpieczeń tych wierzytelności. W zamian za nabycie prawa do tak określonych przyszłych wpływów pieniężnych, bank przekaże inicjatorowi jednorazowe wynagrodzenie – opłatę inicjalną.
Bank zadał pytanie: czy wydatki z tytułu zapłaty opłaty inicjalnej są kosztami innymi niż bezpośrednio związane z przychodami banku i powinny być potrącalne jako koszty proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą?...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta