Otrzymanie odszkodowania jest przysporzeniem majątkowym
Roszczenie odszkodowawcze za utracone mienie zaspokojone przez Skarb Państwa nie stanowi kosztu uzyskania przychodu.
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 11 października 2016 r. (IPPB6/4510-421/16-2/AP).
Wnioskodawca, na mocy decyzji z 1949 r. (uznanej w 2011 r. za bezprawną) został pozbawiony majątku. Wyrokiem sądu apelacyjnego wnioskodawcy zostało przyznane odszkodowanie, gdyż utracony majątek nie mógł zostać zwrócony w naturze. Odszkodowanie obejmowało również wartość ruchomości należących do przedsiębiorstwa spółki, które nie istniały w momencie uznania bezprawności działania organów władzy, dlatego odszkodowanie było jedyną formą naprawienia szkody.
Wnioskodawca zapytał organ podatkowy, czy odszkodowanie uzyskane za utracone mienie jest przychodem podatkowym spółki. W razie udzielenia odpowiedzi twierdzącej wnioskodawca dopytywał, czy ma prawo zaliczyć do kosztów podatkowych wartość roszczenia odszkodowawczego uznanego przez sąd za uzasadnione prawnie i zaspokojone przez Skarb Państwa odszkodowaniem.
Zdaniem wnioskodawcy, wartość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta