Korzyści w CIT, ale nie w VAT
Spółka ujmie w kosztach wydatki na wsparcie potrzebujących osób, społeczności czy instytucji, ale nie może odliczyć od nich podatku od towarów i usług.
Organy podatkowe uznają, że wydatki na wsparcie inicjatyw społecznie użytecznych nie wpłyną na osiągane przez firmę obroty opodatkowane VAT, więc nie można odliczyć od nich podatku od towarów i usług. Można je natomiast uznać za koszt uzyskania przychodów, gdyż zostaną poniesione w celu zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Izba Skarbowa w Katowicach przedstawiła stanowisko na ten temat w interpretacji z 11 października 2016 r. (IBPP3/4512-437/16-1/EJ).
Z wnioskiem zwróciła się spółka z o.o. (radio), która na podstawie udzielonej jej koncesji rozpowszechnia program radiowy o charakterze uniwersalnym. Jest także wydawcą portalu zapewniającego dostęp do materiałów tekstowych, graficznych i multimedialnych o różnorodnej tematyce. Uzyskuje przychody m.in. ze sprzedaży czasu reklamowego radia oraz przestrzeni reklamowej w portalu.
Spółka zamierza upowszechniać działalność społecznie użyteczną, jak m.in.: wspieranie rodziny i systemu pieczy zastępczej, integracja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, działalność charytatywna, ochrona i promocja zdrowia, działalność na rzecz osób niepełnosprawnych.
Strategia marketingowa
Podejmowanie tych działań to jeden z elementów strategii marketingowej radia. Wpłynie na postrzeganie wydawcy jako podmiotu odpowiedzialnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta