Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Materiał do negocjacji ze Stalinem

28 stycznia 2017 | Plus Minus | Michał Płociński
Generał Władysław Anders wśród ocalonych: wizytacja oddziałów polskich w Kazachstanie.
źródło: NAC
Generał Władysław Anders wśród ocalonych: wizytacja oddziałów polskich w Kazachstanie.
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Rzeczpospolita

Pierwsze dokumenty z kolekcji gen. Andersa opublikujemy już 17 września, w symboliczną rocznicę agresji sowieckiej, od której cała ta historia się zaczęła - mówi Wojciech Kozłowski, historyk, Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami

Rz: Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego i amerykański Instytut Hoovera podpisały w tym tygodniu porozumienie w sprawie tzw. archiwum generała Andersa. Na czym będzie polegała ta współpraca?

Chodzi o około 30 tys. relacji o sowieckim terrorze, składanych przez żołnierzy i cywilów, którzy opuścili Związek Sowiecki razem z gen. Andersem. Zamierzamy przygotować transkrypcje tych dokumentów, opracować je, przetłumaczyć na angielski i udostępnić w sieci, co – mamy nadzieję – znacząco zwiększy zainteresowanie nimi wśród światowych badaczy, dziennikarzy i ludzi kultury, a także wszystkich zainteresowanych historią komunizmu. W dzisiejszych czasach dostępność takich materiałów w internecie jest nie do przecenienia. Zakładamy, że w przyszłości nasza współpraca obejmie kolejne materiały dotyczące historii Polski zgromadzone w bibliotece Instytutu na Uniwersytecie Stanforda. Po prostu od czegoś musimy zacząć, a z czysto technicznych względów nie możemy brać się za wszystko naraz.

W 1999 roku Instytut Hoovera przekazał na ręce ministra spraw zagranicznych Bronisława Geremka ponad 900 tys. dokumentów. Teraz trafią do Polski kolejne materiały, wcześniej nieznane?

Rzeczywiście kilkanaście lat temu sporo tych materiałów trafiło już do Archiwum Akt Nowych w formie mikrofilmów, które następnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10661

Wydanie: 10661

Zamów abonament